
„Barátom, csudákat élünk. Az első felvonás gyönyörűen sikerült! Én teli vagyok a legszebb reményekkel. Az én politikám biztos volt, de lassú. Kossuth egy kártyára tett mindent, és legalább idáig annyit nyert a hazának, mint amennyit az én politikám 20 év alatt sem bírhatott volna előállítani.” (Széchenyi István március 17-i leveléből)
Rákosmente Önkormányzata 2021. március 15-én szűk körben emlékezett meg az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről, Magyarország újkori történetének egyik meghatározó eseményéről.
Egy éve már, hogy nem csak a hétköznapjainkat, de az ünnepeinket is korlátozások közt kell megélnünk. A koronavírus harmadik hulláma miatt kialakult veszélyhelyzetre, valamint a hatályba lévő jogszabályi korlátozásokra tekintettel az idén Rákosmentén is elmaradtak a hagyományos 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett ünnepségek, a kerületi kitüntetések átadása.
Az 513. utcai Honvédsíroknál, a Bulyovszky Gyula-háznál, a rákoskeresztúri evangélikus templom falán lévő Melczer János emléktáblánál, a rákosligeti Országzászlónál, valamint Rákoscsabán, a Kossuth-szobornál a városvezetés nevében koszorút helyezett el Dunai Mónika országgyűlési képviselő, Horváth Tamás polgármester, dr. Bakos András alpolgármester és dr. Füzesi Péter alpolgármester.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc Magyarország újkori történetének egyik meghatározó eseménye, a nemzeti identitás egyik alapköve. Társadalmi reformjaival a polgári átalakulás megindítója, önvédelmi harcával a nemzeti mitológia részévé vált. Szerves része volt az 1848-as európai forradalmi hullámnak, azok közül viszont lényegében egyedül jutott el sikeres katonai ellenállásig. Eredményességét mi sem mutatja jobban, hogy csak a cári Oroszország beavatkozásával lehetett legyőzni, amely ilyen nagy létszámú és harcértékű hadsereget korábban még sohasem küldött külföldi bevetésre.
Vissza